Nowy język na nowy rok – tym razem się uda!

Nowy język na nowy rok

Początek nowego roku to czas, kiedy zazwyczaj stawiamy sobie nowe wyzwania: chcemy lepiej się odżywiać, regularnie uprawiać sport – lub nauczyć się języka obcego.  Często jednak po chwili zapału pojawia się zniechęcenie i w rezultacie odkładamy ambitne noworoczne postanowienia na później. Znajdujemy przy tym cały szereg wymówek, by przekonać samych siebie, dlaczego nasze plany nie mogą zostać zrealizowane.

Co zatem zrobić, aby tym razem się udało?

Nie mam czasu …

Wszyscy jesteśmy coraz bardziej zabiegani, ale gdy zastanowimy  się, ile czasu spędzamy codziennie przeglądając posty na facebooku czy surfując w Internecie, może okazać się, że jest tego całkiem sporo. A może każdego dnia spędzasz godzinę w drodze do pracy lub na uczelnię? Ten czas możesz wykorzystać na naukę języka poprzez słuchanie audiobooków lub powtarzanie słówek przy pomocy dostępnych, często darmowych aplikacji. Kiedy oglądasz film na DVD, włączaj napisy w języku obcym, zaś surfując w sieci odwiedzaj portale z wiadomościami w języku obcym –  w ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym!

To trudne i raczej nudne …

Wiele osób sądzi, że opanowanie języka obcego to przysłowiowe ‘krew, pot i łzy’. Wprawdzie trudno oczekiwać, że zawsze będzie łatwo i przyjemnie, niemniej jednak nauka wcale nie musi być nudna, a poza tym może mieć istotne walory towarzyskie! Dzięki Internetowi możesz nawiązać międzynarodowe kontakty i ćwiczyć konwersacje z ludźmi z innych krajów, którzy także chcą nauczyć się języka. A jeśli zdecydujesz się na kurs w szkole językowej, wybierz sprawdzoną placówkę i poszukaj lektora oraz grupy, w towarzystwie których będziesz się dobrze czuć, co pozytywnie wpłynie na Twoją motywację, a zarazem przełoży się na lepsze i szybsze efekty. Decyzja o zapisaniu się na kurs językowy wymaga jednak konsekwencji: przedwczesna rezygnacja to zmarnowany czas i wyrzucone pieniądze. Niezależnie od wybranego modelu edukacji, nauka języka obcego to inwestycja długoterminowa.

W moim wieku już się nie nauczę…

Dzieci rzeczywiście łatwiej uczą się języków i zwykle mają na to więcej czasu niż dorośli, co nie znaczy jednak, że po ukończeniu 25 roku życia tracimy zdolność rozwijania umiejętności językowych. Jedno jest pewne – młodsi już nie będziemy i na pewno nie  będzie lepszego czasu na rozpoczęcie nauki.

Jest też i druga strona medalu: dorośli mają zwykle lepszą motywację do nauki i lepsze zdolności analityczne niż dzieci, dzięki czemu łatwiej uczą się gramatyki. Często mają też wypracowane strategie uczenia się, które mogą pomóc w przyswajaniu wiedzy. Na naukę nigdy nie jest za późno – co więcej, nasz mózg został zaprogramowany na ciągłe uczenie się i powinien się uczyć, aby do późnych lat zachować wysoką sprawność. Wyniki badań  naukowych dowodzą nawet, że uczenie się języka obcego może o kilka lat opóźnić początki demencji czy choroby Alzheimera!

Próbowałem już parę razy i nigdy nie wychodziło …

Kluczem do sukcesu w nauce języka jest systematyczność, a na spektakularne efekty trzeba zwykle pracować przez kilka lat. Eksperci oceniają, że aby osiągnąć poziom B2, oznaczający zdolność swobodnego posługiwania się językiem obcym, potrzeba około 600 godzin – czyli 4- 5 lat nauki.

Zarazem wiadomo też, że najlepsze efekty osiągamy przy silnej motywacji wewnętrznej. Zastanów się więc, jaka jest Twoja motywacja. Czy język jest Ci potrzebny w pracy? W szkole? W podróżach służbowych lub na wakacjach? Musisz zdać egzamin czy też chcesz nauczyć się języka wyłącznie dla własnej satysfakcji? Jasne sprecyzowanie celu pomoże Ci go osiągnąć.

Poziom B2 może być dla osoby początkującej raczej odległym celem, dlatego warto podzielić go na realistyczne etapy i systematycznie je realizować. Pomyśl, co chcesz osiągnąć w perspektywie kilku miesięcy lub roku i zasięgnij porady nauczyciela, ile czasu będziesz potrzebować, by wspiąć się na kolejny poziom. Zdecyduj także, jak będziesz się uczyć i bądź konsekwentny. Kilkanaście minut systematycznej codziennej pracy daje lepsze rezultaty niż kilkugodzinna sesja raz w tygodniu: jeśli codziennie opanujesz trzy do pięciu słówek, to już po roku Twój zasób słownictwa będzie całkiem imponujący! A kiedy przyjdzie moment zniechęcenia, pomyśl o wszystkich nowych możliwościach, jakie otworzy przed Tobą dobra znajomość języka i przypomnij sobie mniejsze sukcesy, które masz już na swoim koncie.

Nie mam pieniędzy…

Żeby nauczyć się języka nie trzeba koniecznie wydawać pieniędzy. Zapisanie się na kurs językowy na pewno ułatwia naukę, ale można skorzystać też z innych rozwiązań, które nie kosztują zupełnie nic albo bardzo niewiele. W Internecie można znaleźć mnóstwo stron z pomocnymi materiałami. Wystarczy tylko poszukać!

Reasumując, mamy nadzieję, że tegoroczne ‘językowe’ (i nie tylko) postanowienia noworoczne nie zostaną zapomniane wraz z nadejściem wiosny i życzymy  wytrwałości w dążeniu do celu, bo chcieć, to móc, a nowe umiejętności na pewno zaprocentują!

Magdalena Rowecka

Dyrektor Szkoły Języków Obcych
T.E. Sokrates
www.tesokrates.com.pl